Kwas hialuronowy – co to jest i dlaczego warto go szukać w kosmetykach?

Kwas hialuronowy – co to jest i dlaczego warto go szukać w kosmetykach?

Często bywa nazywany “eliksirem młodości”, jest szeroko stosowany w kosmetyce i medycynie. Kwas hialuronowy, bo to o nim mowa, jest jedną z tych substancji, których warto szukać w kosmetykach używanych do codziennej pielęgnacji. Dlaczego? Zobaczmy!

Kwas hialuronowy – co to jest i dlaczego warto go szukać w kosmetykach? 4.36/5 (87.14%) 14 votes

Co to jest kwas hialuronowy?

Wiele osób słysząc ten termin myśli, że jest to substancja chemiczna, która powstaje w laboratoriach i z pewnością nie jest przyjazna dla naszego organizmu. Nic bardziej mylnego. Kwas hialuronowy naturalnie występuje w organizmie człowieka (jako sól sodowa – hialuronian sodu). Najwięcej tej substancji można znaleźć w skórze, ciele szklistym oka, mazi stawowej, płynach ustrojowych i naczyniach krwionośnych (to budulec ich ścian). Co ciekawe, z chemicznego punktu widzenia kwas hialuronowy nawet nie jest rodzajem kwasu, a wielocukru i jest w postaci przezroczystej, żelowatej cieczy, która jest składnikiem m.in. kosmetyków.

Dlaczego?

Najważniejszą jego właściwością jest to, że bardzo silnie wiąże wodę, co w przypadku naszej skóry gwarantuje odpowiednie nawilżenie, jędrność i gładkość.

Należy również wspomnieć, że 1/3 obecnego w organizmie kwasu hialuronowego ulega w naturalny sposób rozpadowi i jest zastępowany przez nowe cząsteczki. Niestety. Im jesteśmy starsi, tym stopniowo zmniejsza się jego ilość, a to z kolei wpływa na degenerację tkanek, w skład których wchodzi. Nasza skóra np. wysycha i traci sprężystość. Dlatego właśnie tak ważne jest uzupełnianie jego niedoborów – najlepszym sposobem jest stosowanie do codziennej pielęgnacji kremów z kwasem hialuronowym.

Krem do twarzy z kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy a nasza skóra

Bez tego składnika nasza skóra nie będzie odpowiednio nawilżona i nastąpi degeneracja włókien kolagenowych i w efekcie powstawanie wynikających z przesuszenia podrażnień i zmarszczek. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie związać aż 250 cząsteczek wody (niektóre wyliczenia podają tę zależność bardziej obrazowo – jeden gram tej substancji może związać nawet 6 litrów wody)! Jeśli systematycznie będziemy aplikować krem z kwasem hialuronowym na twarz, nie tylko zauważymy wzrost nawilżenia skóry, ale również znaczną poprawę jej sprężystości, jędrności i zanikanie drobnych zmarszczek. Ponadto ten składnik kremu łagodzi stany zapalne, przyspiesza gojenie się ran i owrzodzeń.

Kto powinien wybierać kosmetyki z kwasem hialuronowym?

Każdy. Jest to całkowicie naturalna substancja, która w połączeniu z innymi składnikami kosmetyków – np. substancjami roślinnymi, daje doskonałe efekty pielęgnacyjne. Pamiętajmy, że na jego utratę narażone są już osoby ok. 25 roku życia. Nie zapominajmy również o sytuacjach, w których nasza skóra silniej narażona jest na wiotczenie – np. podczas odchudzania.

Zmarszczki wokół oczu

Codzienne pielęgnacja skóry – szczególnie jeśli chodzi o skórę twarzy powinna być dokładnie przemyślana i wykonywana za pomocą kosmetyków, które z jednej strony poprawią jej stan, z drugiej zapewnią jej ochronę przed utratą nawilżenia. Jednym ze składników kremów do twarzy o właśnie takim działaniu jest kwas hialuronowy – naturalna substancja, która rzeczywiście jest „eliksirem młodości” i właśnie dlatego warto jej szukać w kosmetykach.

Kwas hialuronowy – co to jest i dlaczego warto go szukać w kosmetykach? 4.36/5 (87.14%) 14 votes

Komentarze

Dodaj komentarz

Wróć na górę