Jagody acai – dlaczego warto zaprzyjaźnić się z tymi owocami?

Jagody acai – dlaczego warto zaprzyjaźnić się z tymi owocami?

Jagody acai jakiś czas temu niemal przebojem wdarły się na polski rynek. Bardzo szybko zostały okrzyknięte super food i „brazylijską żyłą złota”. Zewsząd napływają do nas informacje o niemal cudownych właściwościach tych owoców. Dlaczego warto zwrócić na nie uwagę i szukać ich w składzie kosmetyków? Zobaczmy!

Jagody acai – dlaczego warto zaprzyjaźnić się z tymi owocami? 4.80/5 (96.00%) 30 votes

Co to za roślina?

Jagody acai to występujące w dzikich lasach deszczowych owoce palmy brazylijskiej. Niewiele osób wie, że na palmach rosną one nawet 20 metrów nad ziemią i są dosyć niepozorne, przypominają wyglądem naszą borówkę – są jednak ciemniejsze. Co je jeszcze odróżnia? Przede wszystkim to, że są twardsze, mają więcej nasion i mniej miąższu. W smaku przypominają jagodę (podobno z lekka nutą czekolady). Okazuje się, że po zerwaniu owoce te bardzo szybko tracą swoje dobroczynne właściwości – dlatego też wymagają odpowiedniego przechowywania i procesów mających na celu zachowanie właściwości.

O jakich właściwościach mowa?

W tych niepozornych owocach jest mnóstwo niezbędnych naszemu organizmowi minerałów, witamin i składników odżywczych. Dzięki swojemu składowi jagody acai przeciwdziałają wielu chorobom (w tym nowotworom), znacznie poprawiają kondycję organizmu oraz wpływają na urodę. Ich największym bogactwem są antyoksydanty, które hamują destrukcyjne działanie wolnych rodników i procesy starzeniowe w komórkach organizmu. Oprócz antyoksydantów w acai znajdziemy również nienasycone kwasy tłuszczowe, aminokwasy i fitosterole. Niezwykle istotny jest także komplet witamin i minerałów – witaminy z grupy B, witamina C, E (zwana witamina młodości), beta karoten, fosfor, wapń, żelazo, potas. Nie powinno zatem nikogo dziwić, że te owoce są tak poszukiwane – również w kosmetyce.

Jagody acai w kosmetykach

W kosmetyce jagody acai są składnikiem przede wszystkim kosmetyków nawilżających – kremów i balsamów, a także oczyszczających – mleczka do demakijażu. Ceni się je przede wszystkim za wysoką zawartość antyoksydantów, dzięki którym hamują procesy starzenia naszej skóry. Działają odżywczo i regenerująco na naszą cerę. Chronią ją przed działaniem wolnych rodników i innymi niekorzystnymi zjawiskami – np. dym papierosowy czy promieniowanie UV.
Bardzo często jagody acai można znaleźć w kremach przeciwzmarszczkowych, a to za sprawą hamującego starzenie skóry działania antyoksydantów i fitosteroli, które pomagają utrzymać odpowiedni poziom kolagenu. A ten z kolei wpływa na nawilżenie i jędrność skóry.

O czym należy pamiętać?

Właśnie o tym, że zerwane jagody acai bardzo szybko tracą swoje właściwości. Dlatego też trzeba szukać kosmetyków i innych preparatów, do produkcji których użyto owoców pochodzących z certyfikowanych upraw. Wówczas będziemy mieli pewność, że dostajemy jagody acai z pełną mocą ich działania.
Warto również sprawdzać na etykietach, czy rzeczywiście składnik ten występuje w kosmetykach i w jakiej ilości. Dla przypomnienia: jagody acai to po łacinie euterpe oleracea i pod taką nazwą najczęściej występują na etykietach.

Naturalne mleczko do demakijażu

Jagody acai – dlaczego warto zaprzyjaźnić się z tymi owocami? 4.80/5 (96.00%) 30 votes

Komentarze

Dodaj komentarz

Dodano: 13.08.2015
Poradniki, Składniki
Wróć na górę