5 faktów, które Cię przekonają do kupowania dobrego oleju kokosowego

5 faktów, które Cię przekonają do kupowania dobrego oleju kokosowego

Olej kokosowy jest coraz bardziej popularny. Można go kupić w wielu sklepach ze zdrową żywnością, delikatesach internetowych i …drogeriach – zarówno tych stacjonarnych, jak i on-line. Okazuje się jednak, że olej olejowi nierówny, a sprzedawcy żerują na naszej niewiedzy. Jak z wielu produktów wybrać dobry olej kokosowy? Oto 5 wskazówek.

5 faktów, które Cię przekonają do kupowania dobrego oleju kokosowego 4.53/5 (90.59%) 17 votes

Olej kokosowy jest produktem, który został zakwalifikowany do grupy tzw. „superfood”. Dlaczego? Ma mnóstwo prozdrowotnych właściwości, które zostały potwierdzone wieloma badaniami klinicznymi. Jest on pozyskiwany z miąższu palmy kokosowej (który w ponad 70% składa się z tłuszczu) i występuje w formie białego, stałego tłuszczu, który po podgrzaniu zmienia stan skupienia na ciekły.

Olej kokosowy to również doskonały kosmetyk, który nawilża, normalizuje oraz pielęgnuje naszą skórę. Ale to nie wszystko. Bo warto dodać, że nad drogeryjnymi kosmetykami ma tę przewagę, że nie ma w składzie sztucznych dodatków i reguluje naturalne procesy zachodzące w naszej skórze.

Jest jednak jedno, przysłowiowe „ale” – by tak działał, trzeba kupić dobry olej. A to jest prawdziwą sztuką w obliczu wielu oferowanych na rynku produktów tego typu.

Fakty mówią same za siebie

Wiedziałaś, że o oleju kokosowym mówi się, że jest to najprawdopodobniej najzdrowszy olej na Ziemi? Tę opinię uzasadnia się tym, że w swoim składzie ma przede wszystkim średniołańcuchowe trójglicerydy MCT, które są zupełnie inaczej metabolizowane niż inne tłuszcze. Co to dokładnie oznacza? Zjedzenie tego rodzaju tłuszczów powoduje nie przyrost tkanki tłuszczowej i podwyższenie poziomu złego cholesterolu, ale produkcję energii i zwiększenie tempa przemiany materii. Mówiąc prościej – olej kokosowy pomaga spalić kalorie i pozbyć się zbędnych kilogramów. Dowodem na to są ludy zamieszkujące egzotyczne atole Pacyfiku, które powszechnie uznaje się za najzdrowsze na świecie. Co ciekawe, to właśnie olej kokosowy stanowi podstawę ich diety – oczywiście dobry olej kokosowy…

Rafinowany czy nierafinowany?

Co tak naprawdę znaczy „dobry olej kokosowy”? Przede wszystkim całkowicie naturalny, bez „ulepszaczy” – dodatków poprawiających smak i trwałość produktu. Na rynku dostępne są dwie opcje oleju – rafinowany i nierafinowany. Odróżnimy je przede wszystkim po zapachu – rafinowany jest bezzapachowy, natomiast znacznie lepszy – nierafinowany ma intensywny, kokosowy zapach. Różnica tkwi również we właściwościach – olej zimnotłoczony – nierafinowany ma ich znacznie więcej. Pamiętać należy, że wykorzystany do smażenia, przenosi na potrawy swój wyjątkowy aromat. Ten rodzaj jest również zalecany jako kosmetyk, który nie tylko idealnie nawilża skórę, ale również nadaje jej kokosowy zapach.

Olej rafinowany produkuje się w wysokiej temperaturze (która zabija cenne składniki) i częstokroć przy użyciu chemicznych rozpuszczalników. Powinnaś się go wystrzegać.

Potwierdzone naukowo właściwości

Za olejem kokosowym przemawiają przede wszystkim jego właściwości. Był on wielokrotnie badany przez różne instytucje naukowe, co pozwoliło na skomponowanie grupy schorzeń, w leczeniu których jest on pomocny. Należą do nich:

 • Wysoki poziom cholesterolu – brazylijscy naukowcy dowiedli, że zwiększa on poziom dobrej frakcji cholesterolu kosztem złej LDL, tym samym zapobiega miażdżycy i innym chorobom układu krążenia.
 • Cukrzyca – wpływa na wydzielanie się insuliny i reguluje poziom cukru we krwi.
 • Próchnica – wpływ na higienę jamy ustnej odkryli naukowcy z Athlone Institute of Technology (AIT) w Irlandii. Dowiedli oni, że bakteriobójcze, grzybobójcze i antywirusowe działanie oleju kokosowego może być wykorzystywane w profilaktyce próchnicy.
 • Demencja – naukowcy dowiedli, że zawarte w oleju trójglicerydy średniołańcuchowe pomagają leczyć choroby związane z funkcjonowaniem mózgu.
 • Produkt uniwersalny

  Dobry olej kokosowy to nie tylko wiele korzyści prozdrowotnych i aromatyczne dania, ale również możliwość wykorzystania go w kosmetyce. Jest on przecież ceniony również za wpływ na skórę. Zawarte w nim kwasy tłuszczowe idealnie ją nawilżają, penetrują nawet jej głębsze warstwy, a także ją odżywiają. Sięgać po niego powinny przede wszystkim osoby, które mają suchą skórę, z oznakami zmęczenia oraz osoby, które borykają się z … trądzikiem (jak wspomniano wyżej, olej kokosowy działa bakteriobójczo). Jest to również idealny kosmetyk na lato – chroni skórę naturalnym filtrem UV (dowiedziono, że działa jak krem z filtrem SPF 10). Można go zatem stosować jako krem i balsam.

  Wielu kosmetologów przekonuje również do jego korzystnego wpływu na włosy – wnika w głąb włosa, odżywiając go i nadając mu blask. Ponadto nawilża skórę głowy. Wszystko to sprawia, że olej kokosowy to naturalny, uniwersalny kosmetyk – można powiedzieć, że idealny. Tutaj trzeba dodać, że jedynym, zarejestrowanym jako kosmetyk olejem kokosowym jest nasz olej, który jest ręcznie tłoczony na zimno i pochodzi z certyfikowanych upraw.

  Cena jednak gra rolę!

  Przy wyborze oleju powinniśmy kierować się ceną. Dobry olej kokosowy musi kosztować. Nie czarujmy się, że olej za 17 zł ma takie same właściwości jak ten za 50 zł. Nie ma! Ten tańszy olej jest najprawdopodobniej rafinowany i ma długi okres przydatności. Dobry, pełen korzystnych dla organizmu substancji olej ma krótszą datę ważności i kosztuje więcej. Związane jest to przede wszystkim z jego pochodzeniem – certyfikowane uprawy kokosów, na których respektowanych jest wiele norm. Wpływ na cenę ma również proces produkcji. Tłoczony na zimno (droższy) olej powstaje metodami tradycyjnymi. Olej rafinowany (tańszy) przy użyciu odczynów chemicznych i wysokiej temperatury.

  Olej kokosowy to kosmetyk idealny. Może zastąpić nam syntetyczne balsamy, kremy i odżywki do włosów. Trzeba jednak pamiętać, by wybrać ten, który rzeczywiście przyniesie nam korzyści zdrowotne. Wybór ten, jak się okazuje, wcale nie jest taki prosty.

  5 faktów, które Cię przekonają do kupowania dobrego oleju kokosowego 4.53/5 (90.59%) 17 votes

  Komentarze

  Dodaj komentarz

  Dodano: 24.08.2015
  Poradniki
  Wróć na górę